ممیـّز
نرم افزار حسابداری پیمانکاری و مالی
^
خانه وبلاگ ممیّز

نرم افزار حسابداری ساختمان سازی (ساخت و ساز) و ویژگی های آن

03 خرداد 139709:35بدون دیدگاه
نرم افزار حسابداری مناسب برای ساختمان سازی چه نرم افزاری است؟ شرکتها و افراد فعال در زمینه ساختمان سازی و انبوه سازی و بطور کلی ساخت و ساز به روش های مختلفی کار می کنند. از انبوه سازی تا پیمانکاری دستمزدی کارهای ساختمانی، از ساخت و ساز شخصی تا ساختمان سازی به صورت شراکتی تا مشارکت در ساخت، از مدیریت پیمان به صورت درصدی تا پیمانکاری بازسازی و یا پیمانکاری و اجرای صفر تا صد ساختمان یا کلید تحویل. این طیف وسیع از مشاغل مرتبط با ساخت و ساز، در نحوه انجام کار و تسویه حساب با پیمانکاران جز و تسویه حساب با کارفرما و تسویه حساب با شرکاء با یکدیگر متفاوتند. لذا یک نرم افزار حسابداری خاص با امکانات ویژه برای این مشاغل نیاز است.

نرم افزار حسابداری ساخت و ساز ساختمان یا ساختمان سازی باید چه امکاناتی داشته باشد؟

بر اساس تجربیات و مصاحبه با مشتریان نرم افزار حسابداری پیمانکاری و ساختمانی ممیز و همچنین با بررسی نحوه عملکرد شرکتها و اشخاص فعال در زمینه ساخت و ساز ساختمان و پیمانکاری به این نتیجه رسیده ایم که یک نرم افزار حسابداری ویژه ساختمان سازی، پیمانکاری و پروژه ای حداقل باید شرایط زیر را دارا باشد:

امکان معرفی و مدیریت چند پروژه به صورت همزمان

سازندگان ساختمان و سایر مشاغلی که با ساخت و ساز مرتبط هستند در وهله اول در پروژه های مختلفی مشغول هستند بنابراین یک نرم افزار حسابداری ویژه مشاغل ساختمانی و ساخت و ساز باید توانایی ثبت و ضبط اطلاعات چند پروژه به صورت همزمان را دارا باشد. از طرفی هر پروژه دارای چندین قرارداد با کارفرما و پیمانکاران مختلف می باشد یک نرم افزار جامع باید بتواند این قراردادها را نیز مدیریت نماید.

ثبت و گزارش دهی از میزان و متراژ کارکرد پرسنل و مانده حساب آنها

مدیران پروژه های ساختمانی با افراد زیادی اعم از پیمانکاران، کارگران، رانندگان و سایر پرسنل سر و کار دارند لذا ثبت میزان کارکرد پیمانکاران و کارگران از اهمیت خاصی برخوردار است. نکته مهمی که وجود دارد این است که میزان کارکرد پیمانکاران، کارگران و پرسنل باید بر اساس تعداد روز، متراژ و ساعت کارکرد باشد تا محاسبه مبلغ کارکرد و تسویه حساب با طرف حسابها به سادگی انجام گیرد. بسیاری از سازندگان و پیمانکاران همواره با مشکل محاسبه مانده حساب کارگران و پیمانکاران مواجه هستند و بعضاً ساعت ها وقت صرف پیدا کردن میزان کارکرد و مبالغ پرداختی به یک کارگر یا پیمانکار می نمایند.

ثبت و گزارش گیری از خرید، مصرف و موجودی کالاها

خرید و تامین کالا و مصالح ساختمانی جزیی جدایی ناپذیر از کار پیمانکاران، مدیران پروژه و سازندگان ساختمان است. بنابراین ثبت دقیق خریدها و میزان کالا و مصالح ورودی به پروژه بسیار حائز اهمیت می باشد. همچنین ثبت خروجی کالاها اعم از مصرف و انتقال کالا بین پروژه ها نیز باید به دقت انجام گردد تا موجودی کالا یا مصالح پای کار همواره مشخص باشد.

ثبت دقیق دریافت ها و پرداخت ها و امور مالی

بدون شک امور مالی مهمترین بخش از مدیریت هر پروژه ای است. دریافت ها و پرداخت ها در نهایت موجب تامین کالا و مصالح، خرید خدمات و پیشرفت پروژه و تحویل به موقع آن می شوند. ثبت دقیق میزان دریافتها ( بابت صورت وضعیت یا سایر خدمات و یا فروش و پیش فروش واحدهای تولیدی) و ثبت همه پرداخت ها، مدیر پروژه را در تصمیم گیری های صحیح و کنترل موجودی نقدی بسیار کمک خواهد کرد.

اطلاع از میزان موجودی حسابهای بانکی و وجوه نقد و چک های دریافتی و پرداختی، در ادامه مسیر تکمیل پروژه حائز اهمیت است. بسیاری از پروژه های ساختمانی به دلیل تامین نشدن مبالغ ناچیز و بی انضباطی مالی با وقفه های طولانی مدت مواجه شده اند.

ثبت و نگهداری حساب شرکاء

به دلیل هزینه های بالای ساخت و ساز، سازندگان ساختمان معمولاً به صورت شراکتی کار می کنند. مشارکت در ساخت یکی از حالات معمول در ساختمان سازی است. همچنین شراکت درصدی یکی دیگر از حالات رایج ساختمان سازی است. یک نرم افزار حسابداری باید بتواند حسابهای شرکاء اعم از واریزها و برداشت ها و حتی خرجکردهای مستقیم شرکاء در پروژه را ثبت و گزارشگیری نماید.

ثبت و نگهداری حساب تنخواه داران

سازندگان ساختمان در بسیاری از مواقع از یک مدیر پیمان یا بعضاً از یک تنخواه دار جهت رسیدگی به امور کارگاه استفاده می کنند. یک نرم افزار حسابداری ویژه ساختمان سازی و پیمانکاری باید توانایی مدیریت تنخواه ها و نحوه خرجکرد آنها را داشته باشد.

ثبت پیش فروش و سفارش های خاص مشتری

بسیاری از خریداران ساختمان علاقمند به سفارشی سازی واحد خود هستند مثلاً میخواهند از یک مارک خاص از کاشی یا سنگ استفاده کنند لذا خرید و اجرای این موارد را به عهده سازنده می گذارند. نرم افزار حسابداری ساختمانی و پیمانکاری باید علاوه بر ثبت فروش و پیش فروش واحدها، توانایی ثبت موارد سفارش شده را داشته باشد و میزان پرداخت ها و بدهی خریدار را تعیین نماید.

امکان محاسبه قیمت تمام شده کل و بهای تمام شده هر متر مربع پروژه

مدیران پروژه علاوه بر مدیریت زمان، همواره به دنبال افزایش کیفیت و کاهش هزینه هستند یکی از ابزارهایی که می توان بوسیله آن، بهینه بودن مبالغ هزینه شده را سنجید، استفاده از آمار و ارقام پروژه های قبلی می باشد. مثلاً مدیر پروژه باید قیمت تمام شده یک متر مربع پروژه را بداند و یا به صورت ریزتر باید مثلاً قیمت تمام شده یک متر مربع سیمانکاری یا کاشی کاری یا سیمانکاری و ... را بداند و در هر پروژه این قیمت را با اطلاعات قبلی خود انطباق داده و در صورت اختلاف چشمگیر، دلیل آن را بررسی نماید.

 

بطور خلاصه یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری و ساختمان سازی علاوه بر مدیریت پروژه ها و قراردادهای مختلف باید بتواند:

مقدار کارکرد و دستمزدهای پرداختی به پرسنل و پیمانکاران را به صورت دقیق ثبت نماید.

میزان کالا و مصالح خریداری شده و مصرف شده را ثبت و نگهداری نماید و گزارشات مربوط به موجودی کالا را ارائه کند.

امور مالی و دریافت ها و پرداخت ها را به صورت دقیق ثبت و ضبط نماید.

توانایی مدیریت حساب شرکاء و تنخواه داران را داشته باشد.

امکان ثبت فروش و پیش فروش محصولات پروژه و سفارش های مشتری را داشته باشد.

گزارش های مانند بهای تمام شده پروژه ها، بهای تمام شده آیتم های هر پروژه، بهای تمام شده فازها و مراحل ساخت یک پروژه، کالا و خدمات دریافتی و ارائه شده را به همراه نمودار ارائه نماید.

 

نرم افزار حسابداری ساختمان سازی و پیمانکاری ممیز ویژه مشاغل پیمانکاری، ساخت و ساز ساختمان و مشاغل پروژه ای با امکانات و گزارش های بسیار دقیق، انتخاب مناسبی جهت حسابداری و مدیریت پروژه های ساختمانی و پیمانکاری می باشد. شما می توانید با دانلود نسخه آزمایشی نرم افزار حسابداری پیمانکاری و ساختمانی ممیز از نحوه عملکرد این نرم افزار اطمینان حاصل کنید.

 

آیا موردی از قلم افتاده است؟ لطفاً در بخش نظرات همین صفحه مطرح کنید.

 

مقالات مرتبط:

لیست امکانات نرم افزار حسابداری ساختمان سازی و پیمانکاری + کاتالوگ و لیست قیمت

 

اولین کسی باشید که نظر می دهد.

دیدگاه *

نام / نام خانوادگی *

ایمیل یا شماره موبایل *

کد موجود در تصویر را بنویسید. *

نرم افزار حسابداری پیمانکاری و مالی
آدرس
تهران - ملارد - شهرک مارلیک - خیابان دکتر حسابی - روبروی ارغوان شرقی - پلاک 1332 - طبقه 2 - واحد 3
تلفن 65110016 - 021
همراه 8407248 - 0910
شنبه تا چهارشنبه (8:30 الی 17:30)
پنج شنبه (8:30 الی 13:30)
تمامی حقوق محفوظ است.
1395© momayezIT.ir
دانلود نسخه آزمایشی رایگان